Beydeba

Hintli bilge... Nerde doğdu, nasıl yaşadı, ne zaman öldü bilmesek de eserleri günümüze kadar geldi.

Sınır tanımaz ve acımasız bir hükümdarın dönemiydi. Beydebâ bu azgın hükümdara öğütler vermek istedi. Onu zulümlerinden caydırmak için, Kelile ve Dimne yi yazdı. Kitap fabl türünden. Yani insanlar arasındaki ibret verici olaylar, hayvanların arasında geçiyormuşçasma anlatılıyor.

Kitap ismini, içindeki bir hikâyenin kahramanları olan iki çakaldan almış. Doğruluğu ve dürüstlüğü "Kelile", yanlışlığı ve yalanı ise "Dimne" simgeler. Eserin tamamında böyle bir ikilik var. Beydebâ, eserinin bir dış yüzü, bir de iç yüzü olduğunu söyledi. Dış yüzü, yani hayvanlar, eğlencelik kısmı; iç yüzü yani sözler, bilgelik kısmı...

 
Celil Mehmet Kulizade

Azerbaycan edebiyatının ünlü öykü ve piyes yazarlarındandır. İlk yapıtlarını 1890–1897 yılları arasında yazdıysa da yayımlayamamıştır. Celil Mehmet Kulizade, eğitimcidir ve demokrat bir yazardır. Halkı bilgisizlikten kurtarmaya çalışır. Demokratikleşme sürecinde önemli görevler üstlenir. Eserleri: Ölüler, Anamın Kitabı (tiyatro), Belke de Gaytardılar, Danabaş, Kendinin Mektebi, Deli Yığıncağı, Feyletonlar (öykü).

 
Mağcan Cumabayulı

 

Şiirlerinde Orta Asya Türklerinin yaşam tarzını, tarihini, zaferlerini, yurdunun doğal güzelliklerini sık sık dile getirir. Şair, ulusu ve tarihi ile övünür. Cumabayulı, bütün Türk lehçelerinin edebiyatlarını bilir. Rus, Alman, Fransız, Arap ve Fars edebiyatları alanında da çok geniş bilgiye sahiptir. Eserleri: Mağcan Cumabayulı Sıgarmaları (şiir).

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki > Son >>

Sayfa 3 / 5

Bunlari Biliyor musunuz?

Divan edebiyatında nesir yazarına "münşi" adı verilir.
Pazartesi, 01/21/2019 19:24
Telif Hakkı © 2019 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.