Ahmet Altan Yazdır

Orta ve lise öğrenimini çeşitli okullar­da tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesine devam etti, İs­tanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. Gazetecilik yaptı, çeşitli tele­vizyon programları hazırladı.

Edebi Kişiliği - Sanat Anlayışı:

Bir yandan gazetedeki köşesinde yazdığı günlük yazılarıyla büyük kalabalıkların ilgisini toplayan Ahmet Altan, bir yandan da yazdığı romanlarla edebiyatımız­da kendisine önemli bir yer edindi.

İki kişilik bir piyes olan "Paltolu Donkişot" adlı ilk edebi eserini yirmi yedi yaşında kaleme alan Altan, 1982 yılında da "Dört Mevsim Sonbahar" adlı ilk romanını yazar.

Mutsuz insanların arayışlarıyla dolu hayatını anlatan "Yalnızlığın Özel Tarihi" adlı eseri büyük ilgi gördü.

Bireyin iç çatışmalarını, çelişkilerini, zayıflığını ve gücünü, tutkularını, çılgınlıklarını anlattığı denemeler­den oluşan "Gece Yarısı Şarkıları" 15 baskı yaparak Altan'ın yazarlık kariyerini yeniden taçlandırdı.

1998 yılında Altan bir neoklasik olarak nitelendirdiği "Kılıç Yarası Gibi" romanını okurlarıyla buluşturdu.

Romancılığında yepyeni bir aşama olarak nite­lendirilen "Kılıç Yarası Gibi", insan ilişkilerini, duyguları ve aşkı derinlemesine işleyen bir romandı.

Altan'ın 2001 yılında yayımladığı "İsyan Günlerinde Aşk" isimli romanı elli bin baskı yaparak piyasaya çık­mıştı.

"Kılıç Yarası Gibi" adlı romanının devamı niteliğinde olan romanda 31 Mart Vakası'nı ele alan Altan, çok satan kitaplarına bir yenisini daha eklemişti.

Eserleri:

Roman: Dört Mevsim Sonbahar, Sudaki İz, Yalnızlığın Özel Tarihi, Tehlikeli Masallar, En Uzun Gece, İsyan Günlerinde Aşk, Kılıç Yarası Gibi,

Deneme: Karanlıkta Sabah Kuşları, Geceyarısı Şarkıları, Kristal Denizaltı, İçimizde Bir Yer

Eserlerinden Seçmeler:

Dört Mevsim Sonbahar: Ahmet Altan, 1983 Akademi Kitabevi Roman Ödülü'nü kazandığı "Dört Mevsim Sonbahar"da baba, oğul, sevgili üçgeni içinde geçen olay örgüsüyle, roman kurgusu içinde yeni bir gerçeklik oluşturuyor . Mitinglerin, gösterilerin, çatışmaların, ölümlerin oluşturduğu bir fon üzerinde gelişen kuşaklararası çatışmaları işleyen sanatçı, aşkla, ölümle, yaşamla, edebiyatla, yazarla ve okurla hesaplaşıyor. 

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy
 

Bunlari Biliyor musunuz?

Türk edebiyatında ilk bibliyografya Kâtip Çelebi'nin "Keşfü'z-Zünun" adlı eseridir.
Pazartesi, 12/10/2018 11:43
Telif Hakkı © 2018 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.