Cemiyetler
Makale İçeriği
Cemiyetler
Yararlı Cemiyetler
Kuvayi Milliye
Tüm Sayfalar

ZARARLI CEMİYETLER

1) Azınlıkların Kurduğu Cemiyetler

Hınçak, Taşnak, Sutgün Komiteleri: Doğu Anadolu bölgesinde Wilson ilkelerine dayanarak Ermeni devleti kurmayı amaçlamışlardır.

Rum Pontus: Orta ve Doğu Karadeniz illerimizde ayrı bir Rum devleti kurmak amacıyla Patrikhane'ye bağlı çalışmışlardır.

Mavri Mira Cemiyeti: Esla Bizanşı yaşatmak için Trakya ve Batı Anadolu bölgesini Yunanistan'a katmaya çalışmışlardır ve pek çok dallara ayrılarak çalışmalarını sürdürmüşlerdir.

  • Yunan Kızılhaçı
  • Göçmenler Cemiyeti
  • Kiliseler ve izcilik teşkilatı

Ayrıca Yahudiler de Alyans İsrailit cemiyetini kurmuşlardır.

Ortak tarafları: Osmanlı devletinin içinde bulunduğu durumdan faydalanarak kendi devletlerini kurmak olmuştur. Özellikle Rumların kurduğu cemiyetlere Yunanlıların tarihi cemiyeti Etniki Eterya doğrultusunda çalışmışlardır.

 

2) Türklerin Kurduğu Zararlı Cemiyetler

Sulh ve Selameti Osmaniye Fırkası: İngilizlerden maddi destek gören bu kitle vatanın kurtuluşunun padişah ve halifenin emirlerine uymakla mümkün olacağını savunmuşlardır.

Teali İslam Cemiyeti: İstanbul'da medrese öğrencileri tarafından kurulan bu cemiyet şeriat kurallarına ve halifenin buyruklarına uymanın gerekliliğini savunmuş Konya'da şubeler açmıştır. (Zararlı cemiyetler içerisinde karşı koymanın gerekliliğini savunan tek cemiyettir.)

Kürt Teali Cemiyeti: Wilson prensiplerine dayanarak Kürdistan devleti kurmayı amaçlamıştır.

İngiliz Muhripleri Cemiyeti: Kurtuluşun İngiliz desteğiyle mümkün olacağına onun için İngiliz mandasına inananlarca kurulmuştur. Destekçisi Damat Ferit Paşa'dır.

Wilson Prensipleri Cemiyeti: Wilson ilkelerinin ideal görüntüsüne kapılarak Amerikan mandasını en az zararlı görenlerce kurulmuştur. Destekçisi Halide Edip'dir.

Ortak Nokta; Kurucuları Türk olmasına rağmen milli egemenlik ve bağımsızlık fikrine aykırı olduğu için zararlı cemiyet denir. 

Bunlari Biliyor musunuz?

Divan edebiyatında düzyazıya "inşa" adı verilir. (Nesir)
Cumartesi, 02/16/2019 15:57
Telif Hakkı © 2019 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.