Türk Edebiyatı Sanatçıları Uygulama Yaprağı - 2

1.   Kültürlü bir aileden gelmiştir. İyi bir öğrenim görmüş, dönemin klasik ilimlerini Arapça ve Farsçayı bu dillerde şiir yazacak derecede iyi öğrenmiştir. Eğitimini tamamladıktan sonra müderrislik elde etmiştir. Şairliğinin zirvede olduğu dönem, Lale Devri olarak anılan kültür, sanat, eğlence hayatının ve imar faaliyetlerinin zirvede ulaştığı dönemin başlangıcıdır. Birçok şiirinde bu dönemin ünlü devlet adamı Damat İbrahim Paşa'ya övgüler vardır. Şair kıta ve kasideler sunarak kendisini her zaman koruyan bu kişiye bağlılığının açıklamaktadır. Başarılı bir şair olmasına rağmen elimizde sadece küçük bir Divan'ı vardır.

CEVAP:

 

2.   Edebiyatımızın ilk mizah ve hiciv şairi sayılır. Çağdaşlarına yönelttiği yergilerle çağının nefret edilen ozanı da olmuştur. Kendi yaşamı da bu yüzden sona ermiştir.

CEVAP:

 

3.   15. yüzyılda süslü nesir alanında yapıtlar veren Divan sanatçılarındandır. O, şairlerin şiirlerde kullandıkları söz sanatlarını nesirde kullandı. Yabancı dil kurallarıyla yüklü, mecazlı, secili (iç uyak) ve aliterasyonlarla yüklü, süslü nesir türünün kurucusudur. " Tazurruname "adlı, Tanrı'ya içten yakarışların yer aldığı yapıtı bu türün en güzel örneğidir. Bunun dışında, sanatçının, "Tezkiretü'l Evliya" ve "Maarifname" adlı yapıtları da bulunmaktadır.

CEVAP:

* Uygulama ektedir. Eki indirebilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy
 

Bunlari Biliyor musunuz?

İlk psikolojik roman denemesi Nabizade Nazımın "Zehra" adlı eseridir.
Perşembe, 12/13/2018 10:47
Telif Hakkı © 2018 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.