Tanzimat Döneminde Mektup

Birbirinden uzaktan bulunan kişilerin ya da yazı aracılığıyla kar­şısındaki kişiye veya kuruma duygu, düşünce ve dileklerini ak­tarmak isteyenlerin haberleşmek için kullandıkları yazı türüne "mektup" adı verilir. Tanzimat döneminde mektup türünün de oldukça geliştiğini ve özellikle edebî çevrelerde yaygın olarak kullanılmaya başlandığını görmekteyiz. Artık mektup yalnızca haber alma, hal hatır sorma vasıtası olmaktan çıkmış, düşünce alışverişinde, edebî konuları değerlendirmede, üstelik tartışma­larda önemli rol oynar duruma gelmiştir.

 

Namık Kemal'in sürekli sürgün hayatı yaşaması, Abdülhak Hamit'in elçilik göreviyle uzun yıllar yurt dışında kalması ve öteki Tanzimat sanatçılarının da çeşitli nedenlerle ülkeden ayrı düş­meleri, onları mektuba yönlendirmiştir. Bu sanatçılar, mektup aracılığıyla iletişim kurmuşlardır.

 

Tanzimat döneminde ilk mektup örnekleri Akif Paşa'ya aittir. Onun bu mektupları 1885'te basılmıştır. Şinasi'nin annesine yazmış olduğu mektuplar da dikkat çekicidir. Ayrıca Namık Ke­mal - Recaizade Mahmut Ekrem, Abdülhak Hamit - Sami Paşazade Sezai arasında örülen mektup ağı, bir başka tarafta Muallim Naci - Ahmet Mithat Efendi, Muallim Naci - Beşir Fuat arasında kurulmuştur. Bu sanatçıların birbirlerine yazdık­ları mektuplar, o dönemden başlayarak gazete ve dergilerde yayımlanırken bazıları kitap haline getirilmiştir.

Dosya Sahibi: Administrator
İndirilme: 1935
Beğenilme: Average vote 0 stars (0 Oylar)
Sizin Oyunuz:

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy
 

Bunlari Biliyor musunuz?

Peygamber efendimizin iç ve dış özelliklerini anlatan eserlere "hilye" denir. Manzum da olabilir. Bazılarına dört halifenin tanıtımı da katılır.
Salı, 06/19/2018 04:25
Telif Hakkı © 2018 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.