Metni Anlama ve Yorumlama - 1


MANŞET

Türkiye'nin kitap okuma karnesi zayıf çıktı. Bin kişiden sadece birinin kitap okuduğunu ortaya koyan araştırma, utanç veri-ci rakamlarla dolu. Gençlerin yüzde 70'i hiç kitap okumuyor.
Çocuk Vakfınca yapılan "Türkiye'nin Okuma Alışkanlığı Karnesi" araştırmasında, temel ihtiyaç maddeleri sıralamasında Türkiye'de kitabın 235. sırada yer aldığı, kitap için yılda kişi başı 45 cent harcandığı ve genel olarak düzenli kitap okuma alışkanlığı oranının binde 1 olduğu belirlendi.

KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARIN OKUMA ALIŞKANLIKLARI

Açıklamada, kız öğrencilerin öğretmenlerini, erkeklerin ise ailelerini model aldığı, ders dışında düzenli kitap okumama oranının kızlarda yüzde 86, erkeklerde yüzde 72 olduğu ortaya kondu.
Üst gelir grubundakilerin roman, alt gelir grubundakilerin de daha çok hikâye kitapları okuduğu belirtildi. Türkiye'de en çok basılan çocuk kitabı türleri arasında hikâye, roman ve masal kitaplarının bulunduğu kaydedilen açıklamada, çizgi roman yayıncılığının televizyonun yaygınlaşmasına paralel olarak büyük ölçüde azalma gösterdiği, en az yayının ise çocuk hakları kültürü alanında yapıldığı bildirildi.

GENÇLERİN YÜZDE 70İ HİÇ OKUMUYOR

Türkiye'de yılda kişi başı yapılan kitap harcamasının 45 cent olduğu, gençlerin yüzde 70'inin hiç kitap okumadığı, genel olarak düzenli kitap okuma alışkanlığı oranının ise binde 1 olduğu bildirildi.

YÜZDE 40'IMIZ KÜTÜPHANE GÖRMEMİŞİZ

Açıklamada, Türkiye'de nüfusun yüzde 40'ının hayatı boyunca kütüphaneye gitmediği, yüzde 31 'inin birkaç kez gittiği, kü-tüphaneye gidenlerin ise sadece yüzde 8'inin kitap okumak amacıyla gittiği kaydedildi.

Anadolu Ajansı

  • Bu uygulama toplam 15 soru bulunmaktadır.
  • Uygulama soruları yukarıdaki parçayla ilgilidir.
  • Süreniz 7,5 dakikadır.
  • Uygulamada başarılar.


Bunlari Biliyor musunuz?

Türk edebiyatında ilk pastoral şiir Abdülhak Hamit Tarhan'ın "Sahra" adlı şiiridir.
Pazar, 01/20/2019 05:06
Telif Hakkı © 2019 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.