Öğrencilerin Yazdığı İlginç Kompozisyonlar

Konu: Niçin Yaramazlık Yapıyorum?...

Kompozisyon: (Bir öğrenciden öğretmene özürname)
 

Yaramazlığımın nedenleri şunlardır: Tarih dersini çok sevmediğimden, yerimde duramadığımddan, sözünüzü dinlemeyip sözümde durmadığımdan, söz geçiremediğinizden. Yani kısacası söz ve sizin dediklerinizi dinlemediğimden.. Bu yaramazlıklar bir daha olmayacak vede olmayacağına dair size söz veriyorum. vede bu yaramazlıklarımdan dolayı beni affetmenizi isteyerek sizden çok özür diliyorum. Ve tekrar tekrar özür dileyerek bu yaramazlıklarımın affetmeni istiyorum biliyorum bu yaramazlıkları affetsende affedip eksi vermesenizde içinizde bir eksi kalacaktır, ama galiba yaramazlıklarımı affedeceksiniz. eksi vermesenizde versenizde içinizde bir eksi kalmayacaktır, bunada inanıyorum. Birde şunu söyliyim iki öğretmen arasında en sevdiğim öğretmenler arasındasınız.

Affettiyseniz çok ve çok teşekkür ediyorum eğer affetmediğseniz genede canınız sağ olsun. Ama affettiğinize affedeceğinize kalben inanıyorum lütfen sizde affedin çünkü siz bir  öğretmensiniz benden büyük ve bilgilisiniz ufak bir çocuk, inşallah beni anlayacaksınız çünkü dediklerime katılyorsunuzdur. Vede beniçok iyi anlıyorsunuzdur. Çünkü beni affetmelisiniz ve anlayıp affetmelisiniz. Çünkü görüyorsunuz her lafımda her sözümde her yazıp kullandığım cümlelerde bu sözde de geçtiği gibi affetmeniz için yalvarıyorum ve diyorumki siz büyük bir öğretmensiniz benden çok büyük bir öğretmensiniz ve benden büyük olduğunuz için beni anlayacağınızı söylüyordum ve bundan başka mesela eksi vermemeniz için de çok yalvarıyorum ve affetmeniz içinde çok yalvarıyorum yani kısacası beni affedip eksi vermeyi, son verdiğim sözlere bana güvenmenizi vede güveneceğineze de inanıyorum bakın çünkü iki buçuk sayfa yazı yazmışım bu yazdıklarımı ve emeklerimi harcayıp yazılarımı karşılıksız bırakmayacağınıza da çok eminim. Genede özür dileyerek eksi vermeyip beni affetmenizi istiyorum bu yazdıklarımı karşılıksız bırakmayacaksınız ve buna da eminim.

Affedip eksi vermiyeceksiniz Teşekkür ederim. (Ufuk/Ortaokul-1)

 

Konu: Yaşadığınız ilginç bir anıyı yazınız.

Kompozisyon: 

Bir gün köyden Istanbula geliyordum. Sağ salim İstanbula varmıştık. Otobüsten indim, baktım karşıda bir simitçi... Gevrekte gevrek şimit diye bağranıyor. Tabi benim de karnım acıkmıştı. Elime karnıma attım birde baktım gurulduyor. Elimi cebime attım bir de baktım cüzdanım yok eee!.. Otobüste cüzdanımı çarpmışlar. Ben simitçiye dedimki ya kardeş otobüste beni çarpmışlar, bedavaya bana bir şimit ver gevrek olsun. Şimitçi bana dediki ben senin gibi yalancıları çok gördüm beni kandıramazsın.

Akşam oluyordu. Ne cebimde bir kuruş ne de bir yakınımın adresi var. Bir otele gitsem parayla, trene binip geri köye gitsem bilet parası... Bir kenara kıvrılıp geceyi geçirdim. Sabah olmuş, karnım aç, midem bir yerde bir şey görse hemen bana al, bana al diyor. Bende para yok neyle alayım diyorum.

Günlerden cumaydı. Cuma namazı okunuyordu. Hemen aklıma bir şey geldi. Hemen camiye koştum, imam efendiye derdimi anlattım böyle böyle dedim. Hacı imam efendi, namazı kılalım bir çaresine bakarım dedi. İyi iyi, olur dedim. Namazı kıldık cemaat toplandı ayakkaplarını giydi gitti. Ben hocaya dedimki hocam para
topladınızmı. Hoca, eve gidelim bir güzel karnımızı doyuralım dedi. Hoca dediki bir zengin ölmüş, onun tabutunu getirecekler ona bekçilik yap dedi.

Hoca imam efendi tabutu bırakıp gitti, kapıyı da kilitledi. Camlar demirli bir olay olsa kaçamam. Tabutun başında bekledim. Bir oraya bir buraya gidip holta filan attım. Birden TIRAAK! Diye bir ses geldi. Dönüp baktım bir şey yok. Sonra TRAAK! Diye ses yine geldi. Bir baktım ölü tabuttan kalkıyor. Beni camide
kovalamaya başladı. Sonra minareye çıktım, minareden aşağı atladım.

Birden uyandım baktımki yataktan düşmüşüm. (Haydar/Ortaokul-1)

Konu: Sakla samanı gelir zamanı

Kompozisyon:

Bir arkadaşımız bir şey isterse vermeyiz ama bir gün kalem veya silgi isteriz. O da bize vermez. Komşusunun oğlu veya kızını okula savacak kitabı yoksa koşusununda varsa vermeli, zamanı o da ona verir. Türkiye Irak'a ödünç silah vermezse Türkiye'de bir savaşa girdiğinde Irak'ın aklına şıpadanak gelir ve Türkiyeye yardım eder. Örneğin spor kulüpleri Trabzonspor Fenerden ödünç para vermesi lazım, vermese bile Fenerin
Trabzonspora işi düşer. Zamanı geldiğinde Trabzonda Fenere vermez. Büyük Türk gençleri birbirine bir ev kiralar, zamanı gelince o evi veren büyük Türk gencinin alın terini, emeğini eline koymalıdır.

Bir ailenin ineği hastalanmış veteniren aramaya koyulur. Diğer komşusunun evinde telefon vardır. Telefonu açmaya izin vermez. İnek orada ölür. Aradan yıllar geçer o telefonu açmaya izin vermeyen komşusunun oğlu hastalanır. Aha işte şimdi zamanı geldi. Onun evindeki telefonu bozuldu. Onun evinde telefon var ve telefon açmaya gidemez. Ya işte saklasaydın samanı gelirdi şimdi zamanı. (Kerem/Ortaokul-1)

 

Konu: Ayağını yorganına göre uzat

Kompozisyon:  

Her zaman her yerde dikkatli olmalıyız. Mesela bir yere alışverişe gittik. Neler alacaksak ona göre paramızı
almalıyız. Bir yere gittik ve gittiyimiz yerde yorulduk. diyelim ve bir taksiye bindik. gideceğimiz yere geldik ve bir baktıkki para çantasında onbin bile yok. Aha şimdi aba altında sopa yedin kafasız. Taksiciye yalvar yakar, aldırmadı, sürdü gitti. Ta ormanlık yere koydu Etrafta in cin top oynuyor. Başka hiç kimse yok, çare de yok. madem onbin bile yok niye taksiye bindin kafasız. Yorganına göre uzatsana. Başımızı ağaçlara vururuz. Ayağımızı yorganımıza göre uzatsak başımıza bir şey gelmez. (Hümeyra/Ortaokul-1)

 

Konu: Güneş balçıkla sıvanmaz

Kompozisyon:  

Güneş ışınları değdiği yeri kurutur ve çöl haline getirir. Güneşi çahmurla sıvarsak bu delilik olur. Güneş
balçıkla sıvanmaz diyorum. Güneş bunca uzakta dünyamızı etkiliyorsa dünyadan çahmur alıp sıvamaya gittiğimizde güneşe yetişmeden çahmur kuruyup toprak olur. ve bizde ölürüz. Eğer güneş çahmurla sıvansaydı çahmur kurur eski halini alırdı, yani yine kururdu diyorum. (Sinan/Lise-1)

 

Konu: Savaş ve Barış

Kompozisyon: 

Barış iyi savaş ise çirkeftir. Savaşın aile içinde, aileler arasında, insanlar arasında ve hayvanlar arasında
oluyor. Ama savaş insanlardan kaynaklanıyor.
Bosnada hergün insanlar hep bombalanıyordu. Her yer
karman çorman oluyordu. Kadılara haciz yapılyordu. Bebeler aç kalıyordu, maf oluyordu.
Onun için hep tanklardan UN getirilyordu. Hep bu savaş yüzünden. Halbüse savaş pekhala çirkeftir. Dünyada zaten her pislik insanlardan çıkıyor. Hayvanlara pislik diyorlar. Bana göre dünyada en büyük pisliklerdir insanlar. Bir Baş Bakanın parmağı kesilip kanıyor olay oluyorda, bir normal memur kendini caminin minaresinden atıyor olay olmuyor. Bunlar baştan aşağı hepsi yağnış ve çirkeftir. (Ercan/Ortaokul-2)

 

Konu: Yaşadığınız ilginç bir anıyı yazınız.

Kompozisyon:  

Bir gün gölün kenarından geçeçken dört yılan güneşleniyordu hayretle onlara bakarken ağzım açık kaldı. Ağzıma sinek kaçmamasına dikkat ediyordum. Yılanlardan biri bana yaklaşarak başımızdan çekil dedi.
Çekilmeyince yılan beni kovalamaya başladı. Ben dört nala koşarak kaçıyordum. O süratle bir taşa takıldım, düştüm. Kendimden geçmiştim. Uyandığımda kendimi ıssız bir ormanda buldum, biraz yürüdüm. Tilkiyle sansarın boks maçına şahit oldum. Maç heyecanlıydı Tilkiden bir sağ bir sol kroşe geldi. Sansar yere yıkıldı. Sonra ayağa kalkarak Tilkinin gözünü şişirdi. Morgöz olan tilki ringden dışarı fırladı. Tilki bayılmış ve maçı kaybetmişti. Sonra yoluma devam ederken kendimi harp alanında buldum. Elime bir tüfek verdiler. Her ateş ettiğimde silahtan köpükler çıkıyordu. Sonra beni tanka bindirdiler. Birden tank çöküverdi. Tanktan inerken ağaca bir yumruk attım. Ağaç yıkılarak kafama düştü ve komaya girmiştim.

Gözümü hastahanede açtım. Meğer yoldan karşıdan karşıya geçerken araba bana çarpmıştı. Gördüğüm ise bir rüyaymış. (Hasan/Ortaokul-2)

 

Konu: Sakla samanı gelir zamanı

Kompozisyon: 

Köyde samanı doğrayıp samanlığa koyarlar. Sonra bir iki yıl sonra o samanı ağırbaşlı hayvanlarımıza yediririz ve onlar da bize gereken ürünleri verirler. Sakladığımız samanı hırsızlar yahut teröristler çalıp çırpıp götürmezse en sonunda bir vakit zamanı gelir. (İlyas/Ortaokul-1)

 

Konu: Yaşadığınız ilginç bir anıyı yazınız.

Kompozisyon: 

Ben yaz tatilinde bir vakit köye gittiydim. Dayımın oğluyla denize girdik. Birde baktık ki kızın biri derede yüzezerken derin yere gelmiş. Boyu kısa olduğundan boğuluyordu. Ben ve dayımın oğlu kızı bir çırpıda kurtarıverdik. Dedimki ona boyun posun kısa be kız topuklu ayakkabıyla yüzsene boyun yetişsin. O aptal şey olacak şeyin kızı bize hakaret etti ve bize azına geleni söyledi. Ertesi gün oraya bir daha gittiğimizde o kız yine oradaydı ve içimden onu suda boğmak gelmişti. Ama haydi işine bak boşver dedim kendime. Böyleliklen kız paçayı atlattı. (Mehmet/Ortaokul-1)

 

Konu: Sakla samanı gelir zamanı

Kompozisyon: 

Yeni bir şey saklayınca zamanı eninde sonunda gelecektir. Saman hayvanların yemeyidir. Çimenlerin kurumasıyla çimenler sararır, saman oluşur. Samanlarda bazı yerlere satılmaya gider ve ordan hayvanlarını alan insanlar samanlarını kiloyla alırlar ve bitince yine alırlar.

Köylerde çok çimenler vardır. Onların kurumasıyla saman oluşur ve oradan imalat yerlerine gider. Gün geçtikçe onlar satılır. Kurban bayramı gelince hayvanlar kesilir ve etleri afiyetle yenir.

Bazı hayvanlar dişi ise onların yavruları olur. Dişi hayvanlar yavrularını emzirirler ve dişi hayvanlar aç kaldıysa
ona saman verirler. Hayvanı varsa onu tarlaya getirir, onu gezdirir, tozdurur. Ot yedirirler ve akşam olunca onları yerine getirirler. Onları mışılca uyuturlar.

Örnek 1: Bir gün kadının kocası kaza yapmış ve onunda bir ayanı kesmişler ve ona çok para lazımmış ve kocasına takma ayak takdırçaklarmış hiç bir doktor yapamazmış ve yabancı ülkeden doktor getirmişler ve kadının kocasına takma ayak taktırmışlar ve para kadına çok lazım olmuş.

Kompozisyon: 

Atalarımız demişki sakla samanı gelir zamanı. (Selda/Ortaokul-2)

 

Konu: Savaş ve Barış

Kompozisyon: 

İnsanlar dünyaya barış için gelmiştirler, barış dilerim. Bosnada çok savaş oluyor, ama iyi olmasını dilerim. Bosnada çok can kaybı oluyor, ama olmamasını dilerim. Bosnada Anne baba ölüyor, çocuklar yetimhanede kalıyor ve sonunda birbirleriyle karşılaşınca birbirini tanımıyorlar, yetimhanede kalmamalarını dilerim. Bebekler süt bulamıyor, süt bulmalarını dilerim.

Mesela bir filimde izledim. Bir aile turşu suyu için ayrılıyor. Savaşta her tarafta felaket oluyor. Bunların
olmamasını dilerim. Savaş yapacaklarına barış dilerim. (Yakup/Ortaokul-1)

 

Konu: Ayağını yorganına göre uzat

Kompozisyon:

Ayağını yorganına göre uzatırmısın Ayağını çekyata göre uzat. Yani ayağını belirli bir yere kadar uzat. Ayağını yorganına göre uzatmazsan ayagın açık kalır ve ölürsün kendine dikkat ol. Biz kendimize dikkat olmazsak ölürüz, üşütüp güme gideriz.

Nineler kendilerine dikat etmezseler ölürler. Dedelerde bakımsızlıktan ölürler veya açsızlıktan da ölürler.
Babanneler de yaşlılıklarından ölürler. Veya kalpten de gider hiç haberleri olmaz. yaşlı babalar kalpten
bakımsızlıktan, kansızlıktan da ölebilirler.

Yeni doğmuş bebeklerde mamasızlıktan ölüyorlar. Bir gelin yeni evlenmiş gelin eve gelmiş. Ana ve baba
sevincinden ölmüş. Şimdi oniki, onüç, ondört yaşlarında kalpten gidenler oluyor. (Melek/Ortaokul-1)

 

Konu: Özgürlük

Kompozisyon: 

Ademinoğlu insanının özgürlüğü vardır. Bir yeni doğmuş bebeğin bile kendine has fikirleri, özgürlükleri vardır. Ağlaması, açıkması konuşmadan yapabilme istek özgürlüğü ve biçim biçim hakları vardır. Bunlar basit konulardaki özgürlüklerdir.

Bence insan başka hiç bir canlıya benzemez. İnsan bir ineje, bir kediye benzemez. İnsan konuşabilir, inekse möler. İnsan dört ayak üstünde yürüyemez. Fakat kediler yürür. Demekki insan dünyanın en önemli elemanıdır.

Zaten özgürlük olmazsa, haklar olmazsa İstanbul Sudi Arabistandan farksız olur. Mesela Sudi Arabistanda yerden jeton aldın suç, hop kellen gitti. (Yıldız/Ortaokul-2)

Konu: Savaş ve Barış

Kompozisyon: 

İnsanlar MÖ: en ufak bir yer için savaş eder ve bir sürü kanlar akar kanlar ziyan olup gider sonra barışlar olur, vergiler ödenir, barış anlaşmasına uymayanlar gene savaşlar yaparlar. Ve bunların sonunda binlerce şehit asker ölür ve şehit mertebesine ulaşırlar. Şehit mertebesi yetmez yine yeni mertebeler için savaşırlar. Bazı köylülerse bir tarlanın en ufak yeri için yahut bir keçi parçası için kavga edip
soluğu mahkemede alırlar. Mahkemede iki köylünün arası bulunur ve barış sağlanır. (Adem/Ortaokul-1)

 

Konu: Ayağını yorganına göre uzat

Kompozisyon: 

Bir insanın ayağı üşümesin yahut karıncalanmasın diye uzatır. Bize soracak olursanız bir adam gece yatınca
karlı hava insanın ayağını dondurtur.

Giriş: Adamın kendisine ayağını yorganına göre uzat denen girişlemeye adamın uzatmasıdır.

Gelişme: Adamın ayağını yorganına göre uzatmasında adam kendi isteğiyle bir nedenine varması adamın kendi nedenini söylemesi belki bu olay adamı çok üzmüştür.

Sonuç: Adamın kendine verilen bir nedeni bulmak için adama verilen bir ders verilmesi gereklidir. Çünkü
ayağını yorganına göre uzatmalıdır. (Serap/Ortaokul-1)


 

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy
 

Bunlari Biliyor musunuz?

İlk köy romanı Nabizade Nazım'ın "Karabibik" adlı eseridir.
Pazar, 06/24/2018 13:00
Telif Hakkı © 2018 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.