Gelinkaya Efsanesi

Efsanelerin Kızı Gelinkaya  

Bir efsanedir Gelinkaya.Yıllar,belkide asırlardan beridir halk dilinde anlatıla gelen bir efsane.Sis Dağı'nın eteklerine yaslanmış,mahmur,hüzünlü,kaç yazı,kaç kışı geçirdi bilinmez.Kaç tane hazan mevsimini içinde yaşadı,kimbilir. 

Yıllardır yaslanır durur o meşhur Sis Dağı'nın eteklerine.Sadece Sis Dağı'na meşhur dersek kendisini kızdırırız belkide.En az Sis Dağı kadar kendiside meşhurdur Gelinkaya'nın. 
 
İstiklal Marşı ve Açıklaması

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. 
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

 
İstiklal Marşımız Hakkında

Millî ve manevî değerleri coşkunlukla işleyen edebî eserler, o milleti manen kuvvetli kılar. Savaş sırasında cephedeki askere cesaret ve kuvvet, geride kalana sabır ve metanet verecek şiirlere, hikâyelere, destanlara, türkülere ihtiyaç vardır. Böyle buhranlı devrelerde, milletin şâirlerden, yazarlardan beklediği manevî destek budur.

 

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 4 / 14

Bunlari Biliyor musunuz?

Bir dizenin bir ifadenin taşıdığı ve onlardan herkesin anladığı gerçek ya da mecaz anlama, asıl anlamı yanında taşıyan bir isme, bir atasözüne, âyete, hâdise, olaya, bir şeyi onun özelliklerini çağrıştıracak sözcük ya da sözcük gruplarının veya dizelerin içine yerleştirmeye "mazmun" denir.
Cumartesi, 02/24/2018 19:58
Telif Hakkı © 2018 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.