Niçin Yazıyorlar?

Max Frisch: Öncelikle, oyun oynama... Kumda veya telle oynayan bir çocuk gibi, bir tel bulup onu bükmekten hoşlanan bir çocuk. Bir başka gerekçe, duvara şeytan resmi yapmak... Böylece bir endişeyi, bir umutsuzluğu, bir sıkıntıyı uzaklaştırmak söz konusu olabilir. Tarih öncesinde de ressamlar korktukları hayvanın resmini duvara çizerek ondan kurtulmuşlar.


Lawrence Durrell: Kendimi kollamak için... Aptalca bir soruya aptalca bir cevap. Evet, kendimi kollamak için.


Hermann Hesse: Çünkü on üç yaşımdan beri bir şeyin bilincindeydim: Ya yazar olacaktım ya da hiçbir şey.


Bernard Shaw: Çalışamayacak kadar yorgun olduğum için kitap yazıyorum. Yazmak kesinlikle 'yaprnak'tan kaçınmanın kurnazca bir yolu.


 

Murathan Mungan: Doğrusunu söylemek gerekirse, ben de tam olarak bilmiyorum. Çünkü çoğu kez, yazarın kendi de tam olarak bilmez bunu. Dünyanın kendinden en emin yazarları bile, bu soru karşısında tutukluk çekerler; yanıtlarında her zaman bir belirsizlik, bir bulanıklık, sözün gelip dayandığı bir noktadan sonra seslerine yerleşen bir geçiştirme tonu vardır.


George Orwell: Yazıyorum çünkü gözler önüne sermek istediğim bir yalan, dikkatleri üzerine çekmek istediğim bir olgu var, birinci amacım da sesimi duyurmak.


Honore de Balzac: Zengin ve ünlü olmak için...


Yahya Kemal Beyatlı: Çünkü Batılı, yazar; Doğulu, konuşur...


Jean Paul Sartre: Üslup diye bir şey vardır ortada. Birtakım şeyleri söylemeyi seçti diye değil, birtakım şeyleri şu ya da bu biçimde söylemeyi seçti diye yazar olur insan.


Ömer Sevinçgül: İnsanım... Kitaplar kadar insanları da okumayı seviyorum... Benim için her insan yeni bir dünya demek... Bir insanla tanışmak yeni bir kıta keşfetmekten daha önemli... Denemeler, öyküler yazıyorum... Her bireyin dünyasında yer tutan temel konuları konuşmak, ilgi duyanlarla duygularımı, düşüncelerimi paylaşmak istiyorum... Elimde fener özel insanlar arıyorum!


Michel Tournier: Okunmak için... Kendimi, satışa sunulmak için imal edilmiş bir nesneyi, yani kitabı biçimlendiren, evinde çalışan bir zanaatçı olarak görüyorum. İçimde bir ateş yakarım, bu bana sıcaklık ve aydınlık verir. Aynı zamanda onu etrafa yayarım ve kitaplarımın zihinlerde ve yüreklerde oluşturduğu milyonlarca küçük titrek alevi gözlerim...


Buket Uzuner: Çünkü yazmak, onsuz yaşanamayacak bir aşk kadar insanı sarıp, alevleriyle yakmazsa, insan yazmaz...


Iris Murdoch: Yazıyorum, çünkü seviyorum bu işi, çünkü büyük sanatı seviyorum, ona bir ayin düzenliyorum ve güzel sanat eserleri üretmek istiyorum. Sanat büyük bir ahlaksal güçtür...

Rainer Maria Rilke: Çünkü ben yazmazsam ölürüm!

 

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy
 

Bunlari Biliyor musunuz?

Sebk-i Hindi tarzının temsilcisi “Naili”dir.
Pazartesi, 01/21/2019 15:13
Telif Hakkı © 2019 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.