Nasıl Tanırsınız?

Halit Refiğ: "Kemal Tahir, kendisini kimseye ve hiçbir gruba bağımlı hissetmeden; düşüncelerini, karşısındaki ister anlasın ister anlamasın, herkese açardı. Düşünce onun için hiçbir zaman son durağını bulamayan sonsuz bir gelişim halindeydi, ileri sürülmüş ve ileri sürülen her düşüncenin mutlaka karşıtlarını bulurdu."


Ahmet Kabaklı: "Peyami Safa romanlarında, bazen bir toplum yarasını, bazen Doğu ile Batı arasında bocalayan hâlimizi, bazen varlık ve insan bilmecesini çözmeye çalışmıştır. Sosyal ve ruhsal tahlillerinin en güzellerini yapmıştır."

 

Dostoyevski: "Cervantes'in şaheseri Don Kişot, insan düşüncesinin en son ve en büyük sözü, insanın ifade edebileceği en acı ironidir."

Faruk Nafiz ÇAmlıbel: "Halit Ziya Uşaklıgil, bizdeki romanın münakaşa edilmez babasıdır."


Tolstoy: "Çehov'un kendi biçimi var. Bakarsanız adam hiçbir seçim yapmadan, eline hangi boya geçerse onu gelişi güzel sürer. Bu boyalar arasında hiçbir münasebet yokmuş gibi görünür. Ama bir de geri çekilip baktınız mı şaşırırsınız. Karşınızda parlak, büyüleyici bir tablo vardır."


Ernest Hemingway: "Tüm Amerikan edebiyatı Mark Twain'den doğmuştur."


Stefan Zweigh: "Dickens'ın ölümünün ardından, tüm İngiliz dünyasını bir baştan bir başa kat eden bir çatlak meydana gelmiştir sanki. Sokaklarda birbirini tanımayan insanlar birbirlerine ondan söz edip durmuşlardır. Bütün Londra'yı ancak kaybedilen bir savaştan sonra görülebilecek derin bir keder dalgası sarmıştır."


Charler Baudelaire: "Edgar Allan Poe ve onun gibi özel yapıdaki adamlar için şöyle diyeceğim: Bizler adına acı çektiler."

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy
 

Bunlari Biliyor musunuz?

İlk tarih ve coğrafya ansiklopedisi “Kamus'ul Alam”dır.
Pazartesi, 01/21/2019 19:22
Telif Hakkı © 2019 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.