Fabl Örnekleri

İKİ PAPAĞAN, KRAL VE OĞLU

Biri baba, biri oğlu iki papağan Kral sofrasından geçiniyorlarmış. İki yarıtanrı, onlar da baba
oğul bu papağanlarsız edemiyorlarmış. Dördü de yaşlarına başlarına göre Candan bağlıymışlar
birbirine Dki baba canciğermiş; Uçarı yürekli iki oğul da Bağdaşıyorlarmış nasılsa. Sofrada,
okulda bir prensle olmak Ne şeref bir genç papağan için. Prens, zalim bir cilvesiyle kaderin,
Başka kuşları da seviyormuş: Bir serçe, çapkın mı çapkın, Çevrenin en sevdalısı, Bağlamış
kendine   genç   prensi.   İki   rakip   kuş   oynaşırken   bir   gün   Bütün   delikanlılar   gibi   Kavgaya
çevirmişler oyunu. Serçe, boyuna bakmadan, Öyle gagalar yemiş papağandan, Sürtmüş kanadı
yere can çekişir gibi, Kurtulmaz sanmışlar aldığı yaradan. Prens kızıp öldürmüş papağanı.
Haberi yetiştirmişler babasına;
Zavallı ihtiyar ciyak ciyak bağırmış;
Ama ne kadar yolunsa, yırtınsa boşuna:
Konuşkan yavrusu gitmiş öbür dünyaya,
Konuşmaz olmuş daha doğrusu;
Öyle olunca da bir kızmış ki babası
Saldırmış kralın oğluna,
Oymuş iki gözünü birden
Ve kaçmış bir çamın tepesine saklanmış.
Orda, tanrıların kucağında,
Tadını çıkarıyormuş aldığı öcün,
Güvenlik içinde, kimseden korkmaksızın.
Kralın ta kendisi gitmiş çağırmış onu:
- Gel dostum, demiş ağlamak neye yarar? Kin, öç, yas, bitsin artık bunlar. Duyduğun acı ne kadar büyük de olsa Haksızlığın bizden yana olduğunu Söylemek zorundayım sana.
Oğlum sebeb oldu bütün bunlara. Oğlum mu dedim? Hayır, kaderin işi bu: Çoktan yazmış ki alınlarımıza, Ölecek birimizden birinin çocuğu, Bu yüzden de öteki kör olacak. Ne olur gelsen de kafesine, Dki baba birbirimizi avutsak? Papağan demiş ki efendisine:
- Sayın kralım, nasıl güvenebilirim sana, Bu benim yaptığımı yaptıktan sonra? Kaderden söz ediyorsun;
Beni kandıracağını mı sanıyorsun
Senin inançlarına sığmaz uydurmalarla?
Ama ister Tanrı yürütsün ister kader
Bu dünyanın işlerini,
Benim alnıma yazılmış olan da şu ki,
Bu çamın tepesinde
Ya da karanlık bir ormanın köşesinde
Bitireceğim son günlerimi, Gözleri görmez olmuş oğlundan uzaklarda. Onu gördükçe kızacaksın
elbet bana. Bilmez miyim, kral lokmasıdır öç almak, Tanrılar öç alır da krallar almaz mı?
Dnanmıyor değilim şu anda, Sana ettiğim kötülüğü Ama çok daha güvenli geliyor bana Senin elinden, gözünden uzak olmak. Canım kralım, git, uğraşma boşuna; Bana haram artık seninle yaşamak. Hem ayrılık azaltır öfkeyi, kini Sevdanın da merhemi olduğu gibi.

SALYANGOZ ve EVİ

Salyangozları bilir misiniz? Onlar da tıpkı kaplumbağalar gibi evlerini sırtlarında taşırlar. Bir zamanlar,evini sırtında taşımaktan hoşlanmayan sevimsiz bir salyangoz yaşarmış.Üstelik evinin rengi de hiç hoşuna gitmezmiş.

Bizim salyangoz,kelebek ve uğurböceğini çok severmiş.Arada bir onlarla dertleşir,sırtında taşıdığı evi onlara şikayet edermiş.”Ah keşke!” dermiş.”Evimi sırtımda taşımak zorunda olmasaydım.Hadi taşıyorum,bari sizin ki gibi bol desenli ve renkli olsaydı.”
Kelebek ve uğurböceği bir gün salyangoza;”Sevgili arkadaşımız!” demişler.”Hani evim renkli olsun diyorsun ya,biz çaresini bulduk.Ressam olan bir tırtıl var.Seni ona götürürsek eğer, evini rengarenk boyar.”

Salyangoz buna çok sevinmiş.”Ne duruyoruz!Hemen gidelim.”demiş.Böylece düşmüşler yola. Tırtılın kapısını çalmışlar.Gelen misafirleri dinleyen tırtıl, boyalarını ve fırçasını alıp çalışmaya başlamış.Sonunda salyangozun evine çok güzel desenler çizmiş.Salyangoz yeni görüntüsünü beğenmiş beğenmesine ama yine de evinin sırtında olması onu çok üzüyormuş.

Dönüş yolculuğunda üç arkadaş şiddetli bir yağmura yakalanmış.Kelebek ve uğurböceği öyle ıslanmışlar ki,sele kapılmaktan zor kurtulmuşlar. Oysa salyangoz hemencecik evinin içine girmiş. Yağmur dinip de evinden dışarı çıkınca,arkadaşlarının perişan halini görüp üzülmüş.Sonra da kendi kendine şöyle düşünmüş:”İyi ki saklanabileceğim bir evim var.Rengi olmasa da,Rengi olmasa da beni yağmurdan koruyor ya.”
Sevimli salyangoz bu olaydan sonra bir daha hiç üzülmemiş.

KÖLE ve ASLAN

Vaktiyle bir köle kaçıp ormana sığınmış.Etrafta gezinirken,iniltiler içinde ızdırap çeken bir aslan görmüş.önce korkup kaçmaya yeltenmiş.Fakat aslanın yerinden hiç kıpırdamadığını,yalvaran gözlerle kendisine baktığını görüp durmuş.Aslan kanayan pençesini uzatıyormuş ona.Köle dikkatlice bakınca, aslanın pençesine büyük bir dikenin saplandığını görmüş.Dikeni çıkarıp yarayı temizleyen köle,gömleğinden kopardığı bezle de iyice sarmış.

Rahatlayan aslan ayağa kalkıp kölenin ellerini yalamaya başlamış.Sonra da önüne düşüp yaşadığı inine götürmüş.Her gün yakaladığı avları ine taşıyıp,köleye yardım ediyormuş.

Bu beraberlikleri uzun sürmemiş.Ormana gelen avcılar ikisini de yakalamışlar.Ayrı kafeslere kapatıp günlerce aç bırakmışlar onları.
Kralın da hazır bulunduğu bir gün kafesin ağzı açılmış.Aslanın köleyi nasıl parçalayacağını herkes merakla bekliyormuş.Büyük bir iştahla saldıran aslan,kölenin yanına gelince onu tanımış.Önünde bir köpek sadakatiyle durup ellerini yalamaya başlamış.
Kral bu duruma çok şaşırmış.Köleyi yanına çağırıp bütün hikayeyi dilemiş ondan.Anlatılanlardan çok etkilenen kral,kölenin affedilmesini,aslanın da ormana salıverilmesini emretmiş.

TİLKİ İLE KEDİ

Tilki ile kedi sohbet ediyorlarmış.Tilki durmadan ne kadar hilekar ve kurnaz olduğunu anlatıyormuş.Söylediğine göre düşmanları onu alt edemezmiş çünkü onlardan kurtulacak bir sürü oyun ve hile bilirmiş.

Kedi biraz da utanarak;”Ben fazla oyun bilmem ki!” demiş.”Düşmanlarımın elinden kurtulmak için bir tek yol bilirim,o da kaçmaktır.”
Tilki;”Kedi kardeş!” demiş,”Ben her tehlike karşısında başımın çaresine bakabilirim ama senin durumuna üzülüyorum.Korkarım bir gün düşmanların seni çabuk alt edecek.”

Az sonra bir sürü tazının bağrışmalarını duymuşlar.Bir avcı topluluğuna ait olan bu köpekler,bütün hızlarıyla kendilerine doğru koşuyormuş.Kedi hemen,yanındaki bir ağacın dallarına sıçrayarak en üstteki bir yaprak kümesinin içine saklanmış.

Tilki ise;”Acaba şu hileyi mi yapsam,yoksa bu hileyi mi?” diye düşünmeye başlamış.Çünkü o kadar çok hile biliyormuş ki,hangisini uygulamasının daha doğru olacağına karar veremiyormuş.Tam birisini uygulayacakmış ki,tazılar etrafını çevirip tilkinin işini bitirivermişler.
Bütün olanları yukarıdan seyreden kedi,çok hile bilmediğine şükretmiş.

ZALİM ASLAN

Vaktiyle ormanın birinde,canavar mı canavar bir aslan varmış.Çok kan döker,canını yakmadık tek bir hayvan bile bırakmazmış.O yaşadığı sürece,hiçbir hayvan rahat yüzü görmemiş.Bütün hayvanlar ondan nefret eder,ölümünü beklermiş.

Bu zalim aslan sonunda yaşlanmış.Gücü kuvveti kalmamış.Ağzındaki dişler de dökülünce herkesin maskarası olmuş.Hiçbir hayvan ona yardım etmiyor ve onunla konuşmuyormuş.Hayvanlar bir gün oturup karar almışlar;”Gelin hep beraber,bize bunca kötülük eden bu zalim aslanı iyice bir dövelim. Yaptıklarının cezasını,az da olsa gömüş olsun böylece.”

Sonunda bütün hayvanlar aslana saldırmış.iyice bir dövmüşler onu.Birisi boynuz vuruyor,diğeri çifte atıyor,bir başkası ısırıyormuş.Böylece;yaman bir öç almışlar aslandan.

KURT İLE KÖPEK

Bir köpek ormanda gezerken kurtla karşılaşmış.Hasta ve çok zayıflamış olan kurt,ayakta zor durabiliyormuş.Köpek kurdun bu haline çok üzülmüş.”Ne kadar kötü görünüyorsun böyle kurt kardeş?”demiş.”Herkes bizi düşman bilse de,biz uzaktan akrabayız.Doğrusu sana yardım etmek isterim.”
“Hiç sorma.” demiş kurt.”Ağır bir hastalığa yakalandığım için uzun süre avlanamadım.Şimdi iyileştim ama bir av yakalayacak kadar gücüm kalmadı artık.Ben de böyle aç susuz dolaşıyorum artık.”
“Sen hiç üzülme.”demiş köpek.”Ben sana yardım edeceğim.Bu akşam sahibimin düğünü var. Akşam olunca köyün dışındaki çalılıklara gel.Ben sana düğün yemeklerinin artıklarını taşırım.”
Birkaç gün boyunca köpek tarafından beslenen kurt,sonunda kendini toparlayıp eski kuvvetine kavuşmuş.Teşekkür edip vedalaştıktan sonra da ormana gitmiş.
Aradan yıllar geçmiş.Köpek iyice yaşlanınca sahibi onu dışarı atmış.Ormanda aylak aylak gezen köpek,eski dostu kurtla karşılaşmış.”Hayrola?” demiş kurt.”Çok perişan görünüyorsun.”
Köpek içini çekip;”Yaşlandım artık!” demiş.”Sahibimin işine yaramadığım için beni kovdu.”
Kurt;”biz eski dost değil miyiz?” demiş.”Şimdi yardım etme sırası bende.Hatırlasana,benim hayatımı nasıl kurtarmıştın?Hemen bir plan yapmalıyız.Tamam buldum!Senin sahibinin küçük bir çocuğu vardı değil mi?Şimdi ben gidip onu kaçıracağım,sen de geri götüreceksin.Böylece sahibin seni el üstünde tutacak.”
Bu sözleri söyleyen kurt,kaşla göz arasında gidip,çocuğu ormana getirmiş.Köydeki herkes silahlanıp ormana koşmuş ancak daha ormana girmeden,yaşlı ve işe yaramaz diye evden kovdukları köpeğin çocuğu geri getirdiğini görmüşler.
Bu olaydan sonra yaşlı köpeğin itibarı öyle artmış ki,insanlar onun kahramanlığını yüzlerce yıl çocuklarına anlatmışlar.
Kurtla köpek arasındaki bu danışıklı dövüşü hiç kimse anlayamamış.
niz,kaplumbağa neredeyse yarışı bitirmek üzereymiş.Hemen fırlamış,rüzgar gibi koşmaya başlamış.Ama ne çare,kaplumbağaya yetişememiş.
Böylece tavşan yarışı kaybetmiş.Aldırış etmemenin cezasını çekmiş.Kaplumbağa ise düzgün adımlarla,durmadan yürüdüğü için yarışı kazanmış.

ŞAHİN İLE HOROZ

Şahin, tatlı bir daire çizerek süzüldü, yüzyıllık çınar ağacının dalına kondu. Gerçi kendisini hafif hafif esen rüzgarın kollarına bırakmıştı ama; yine de yorulmuştu inerken. Bir süre konduğu dalda soluklandı, üzerindeki tozları silkeledi ve “Biraz kestireyim.” diyerek iyice yayıldı.
Tam bu sırada bir ses duydu. Horozun biri bağırtıyla kaçıyordu. Çınarın altına geldiğinde soluk soluğa kalmıştı. Dönüp arkasına baktı, kimsenin gelmediğini görünce rahatladı.
Horozun kaçışını izlemiş olan şahin:
- Hah hah hah hah, diye gülmüştü.
Horoz, “O da kim?” diye çevresine bakınırken, şahin yukarıdan seslendi:
- Benim, dostum, ben, şahin, başını yukarı kaldır.
Horoz, sesin geldiği yöne kaldırdı başını, şahini gördü.
Şahin hâlâ gülüyordu:
- Ne oldu, kimden kaçıyordun öyle?
- Tabii gülersin, dedi horoz, sana göre bir şey yok.
- Kim kovalıyordu seni?
Horoz:
- Sahibim, dedi, kim olacak, ilerideki çiftlikte yaşıyorum.
- Size şaşıyorum, dedi şahin, sahipleriniz, henüz yumurtadan yeni çıkmış bir yavruyken özenle besleyip büyütüyorlar, sizler için güzel evcikler yapıyorlar, kümeslerde bir eliniz darıda bir eliniz arpada yaşayıp gidiyorsunuz, yine de size yaranamıyorlar… Yahu, kendisine bu kadar yararı dokunan insanlardan kaçılır mı?
Horoz, şahinin küçümseyici sözlerini dinledikten sonra:
- Sen, dedi, bir şahini tavada kızarırken veya şişe geçmiş közde pişerken gördün mü hiç?
- Yook, dedi şahin laubali bir tutumla, ne olacak?
- Ben, dedi horoz; çok horozlar, tavuklar gördüm sahibim pişirirken, ona nasıl güvenebilirim?
Beydeba, Kelile ve Dimne

ASLAN İLE FARE

Herkese saygı göstermeli elden geldikçe.
Umulmadık kimselerden fayda görür insan.
İşte bu, gerçeği anlatan bir hikaye,
Daha nice bin hikaye arasından.
Pençesi dibinde bir arslanın,
Dalgınlıkla bir fare çıkıverdi.
Bu fırsatı kullanmadı sultanı ormanın,
Fareye dokunmayıp bir büyüklük gösterdi.
Bu iyiliği boşa gitti sanmayın;
Kimin aklına gelir ki bir an,
Fareye işi düşer arslanın?
Ama o da bir gün dışarı çıktı ormandan;
Gitti tutuldu bir ağa.
Ne çırpınma, ne kükreme … Kâr etmez tuzağa.
Bay fare koştu; dişiyle arslanın ağını,
Öyle bir kemirdi ki ağ söküldü nihayet.
Sabırla zamanın yaptığını;
Ne kuvvet yapabilir, ne şiddet.
“İyilik eden iyilik bulur.”
“Hizmet et benim için, hizmet edeyim senin için.”
“İyilik iki baştan olur.”
Jean de La Fontaine
( Çev.: O. Veli Kanık )

Dim lights Embed Embed this video on your site

Bu da modern fabl örneği :)

Dosya Sahibi:
İndirilme: 4377
Beğenilme: Average vote 0 stars (0 Oylar)
Sizin Oyunuz:

Yorumlar (99)Add Comment
0
...
yazar ZALİM ASLAN, Nisan 06, 2014
HARİKA BİR SİTE HERKESE ÖNERİRİM smilies/grin.gif
0
...
yazar esraa, Eylül 17, 2012
Süper valla. Ödevime yardımcı oldunuz.
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar ece-doğa ezilmez , Ekim 09, 2011
Çok teşekkür ederim, performans ödevimden tam 98 aldım...Ama olsun yine de güzel oldu...smilies/grin.gifsmilies/smiley.gif
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar melaz, Şubat 27, 2011
Güzel site. Süper fabl'lar var. Benim ödevime çok yardımcı oldu. Teşekkürler smilies/cheesy.gif
0
...
yazar heLLo, Şubat 27, 2011
Süper bir site smilies/grin.gif Öğretmen kendiniz yazın dedi. Bana ilk başta çok zor geldi smilies/cry.gif Sonra netten araştırdım smilies/wink.gif Ama doğru düzgün bir şey çıkmadı karşıma smilies/angry.gif Ama sonraaaaa bu siteyi buldum smilies/cool.gifsmilies/cool.gif Sonra da burdan esinlenerek bir tane yazdım sağ olun.
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar geleceğin filozofu, Şubat 16, 2011
Ben beğendim. İnşalah 100 alırım. Yazanların klavyesine sağlıksmilies/wink.gif
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar şüheda erem, Şubat 15, 2011
Sizce de Kurt ile Köpek hikayesinde yanlışlık yok mu?
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar duygu tekeli, Şubat 15, 2011
Gerçekten site çok güzelsmilies/wink.gif
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar seat, Ocak 19, 2011
Site güzel. İnşallah öğretmenim bunu beğenir. smilies/grin.gif
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar ZAFER CAN, Aralık 07, 2010
smilies/wink.gifHERKESE ÖNERİRİM. SÜPER BİR SİTE...
0
...
yazar şensin aysel, Kasım 30, 2010
Ysa çok iyi ya bu sitesmilies/cheesy.gif
0
...
yazar eee25hhh12, Kasım 30, 2010
Valla sağ olun çok işime yaradı...Hocam çok beğendi ama alıntı olduğunu anlamaz inşallah...smilies/kiss.gif
0
...
yazar Kordelya, Kasım 22, 2010
Bu siteyii seviyorum yaa smilies/smiley.gif Çok yardımcı oldu ama sorun var ya bizim hocamız kendiniz yazın dedi ben denedim denedim ama bulamadım. En son çıldıracaktım ki burası çıktı karşıma ama bu fablarında yazarları var ayvayı yedim. İnşallah çakmaz hoca smilies/cheesy.gifsmilies/cheesy.gif
0
...
yazar haydar, Kasım 12, 2010
Fabl da hayvanların, cansız nesnelerin konuştuğu bir hikaye. Kafanızı yorarsanız bundan daha güzel yazarsınız. Bakın bir deneyin anlayacaksınız. Ben kendim yazdım. Öğretmen çabamı anlayıp bana 100 verdi. Siz de kafanızı yorun 100 alın ya da kaçırmayın.
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar 23reef, Kasım 04, 2010
Şu an yazıyorum. İnşallah hoca iyi not verir. Şimdiden teşekkürker
0
...
yazar samican, Ekim 28, 2010
Çok teşekkür ederim smilies/smiley.gif
0
...
yazar ayşe, Ekim 27, 2010
Her şey çok güzel. Bayıldımsmilies/wink.gif
0
...
yazar derya güneş, Ekim 27, 2010
Çok güzel. Sağ olunsmilies/cheesy.gifsmilies/cool.gif
0
...
yazar akıllı_cocuk, Ekim 20, 2010
Vallaha süpermiş. Örnekler alarak yazdım yüz aldım...
0
...
yazar deryyaefem, Ekim 19, 2010
Çok işime yaradı gerçektende ama 6. sınıfa gidince bunu vermelerine şaşırdımsmilies/smiley.gif
0
...
yazar horoz, Ekim 19, 2010
Güzel ama daha çok karakter olsaydı keşke. Hep iki tane değil mi?smilies/smiley.gif
0
...
yazar mükremin, Ekim 10, 2010
12. sınıfa gidiyorum hala ilkokul çocuğu gibi etkinlik yapıyorum. Acaba LYS'de kaç soru çıkıyomuş. Şu dersaneler de olmasa okulun işe yaradığı yok zaten smilies/angry.gif
0
...
yazar genç yazar, Ekim 05, 2010
Ssitede emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun . Sağlıcakla...
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar seniseven fabl, Nisan 29, 2010
Çok güzel olmuş. Bakalım kaç alcam? Merak ediyorum
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar nano, Mart 09, 2010
yazdıklarımı sizle paylaşacam
0
...
yazar nano, Mart 09, 2010
Ben fabl yazıcam... hem daha kısa hem de daha eğlencelismilies/wink.gif Yazdıklarımı sizle paylaşacam...
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar karizma, Mart 07, 2010
Ya bizim hoca kafanızdan fabl yazın dedi ama ben hiç bir şey bulamadım. İntarnetten yazıyım dedim açtım baktım çok kolaymış. Kafamdan yazmaya karar verdimsmilies/cheesy.gifsmilies/cheesy.gif
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar MAVİŞİM, Mart 05, 2010
BEN ROMAN YA DA FABL YAZMAYI DÜŞÜNÜYORUM AMA SANIRIM FABL YAZMAK DAHA BASİT VE DAHA KOLAY
0
...
yazar nazo, Mart 02, 2010
Ya biz fablı kendi kafamızdan yazacağız. Hoca da ona not vercek. İnşallah iyi bi not alırım.
0
...
yazar cansel_7a, Mart 01, 2010
Daha kısa ve daha güzel fabllar da var....
0
...
yazar Naif, Şubat 28, 2010
Şu an yazıyorum. İnşallah hoca iyi not verir. Şimdiden teşekkürkersmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gif
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar jale, Şubat 28, 2010
Çok güzel. Bunun sayesinde iyi not aldımsmilies/smiley.gif
0
...
yazar melikem, Şubat 27, 2010
Komikmiş ama karıncanın konuşmasını hiç beğenmedimsmilies/tongue.gif
0
...
yazar ÇALIŞKAN ÇILGIN, Şubat 25, 2010
Site SÜPER bi şey. Kurucusuna selamlarımı iletirim. Çok sağ olun.
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar salo_37, Şubat 24, 2010
Ya çok sağ olun sayenizde hocam çok çok beğendi. Gerçekten çok sağ olunsmilies/wink.gif
0
...
yazar anha, Şubat 24, 2010
Ben bkm mutfağı begendim smilies/smiley.gif
0
...
yazar adsız, Şubat 24, 2010
İyi güzel biz bunları yazıyoruz ya, ya öğretmen çakarsa...
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar asadsd, Şubat 24, 2010
Ödevime çok yardımcı oldunuz smilies/wink.gif
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar razo, Şubat 23, 2010
Ya hepsi çok güzel ama hangisini yazıcam.
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar aLeynaaa, Şubat 22, 2010
Çok sağ olun ya. Sayenizde Hoca'm ödevimi çok ßeğendi...
0
...
yazar şükran, Şubat 22, 2010
Süper örnekler, özellikle sonuncusu müthiştismilies/grin.gifsmilies/cheesy.gif
0
...
yazar Şırnaklıyız..., Şubat 21, 2010
Valla çok sağ olun. Sayenizde ödevimizi yaptık hem de 100 kaptık.
0
...
yazar ...emo, Şubat 21, 2010
smilies/cheesy.gif Ya süper valla. Çok işime yaradı. Hocam beğendismilies/grin.gif
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar seda nur, Şubat 18, 2010
Ben şahsen bu siteyi çok sevdim. Türkçe ödevlerime yardımıcı luyor. Şahsen bu site çok harika. Şahsen çok eğlenceli bi site. Bariz bu site rekorlar kırar smilies/grin.gif
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
0
...
yazar onuRap, Şubat 10, 2010
Bence gayet güzel fabllar... Bu site yapımcısına ve burada emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.Bu site sayesinde ödevimi yapabildim. Herkese iyi günler.smilies/smiley.gif
Administrator
...
yazar Administrator, Şubat 05, 2010
yazar gizemtoş, Şubat 05, 2010

Ya bunları kendiniz mi yazdınız? Lütfen çabuk cevap verin


Hayır, La Fontaine ait... smilies/smiley.gif
0
...
yazar suna, Aralık 20, 2009
Ya bunlar çok uzunsmilies/smiley.gif
0
...
yazar mavi-boncuk, Aralık 15, 2009
Bence çok güzel olmuş tam benim istediğim gibi kim yaptıysa bravo diyorumsmilies/kiss.gifsmilies/grin.gif
0
...
yazar ......, Aralık 14, 2009
Bence çok güzel fabl örnekleri varsmilies/smiley.gifKim yaptıysa ellerine sağlıksmilies/grin.gif
0
...
yazar nazo, Aralık 07, 2009
Bence fabler cok güzel ve eğlencelismilies/cool.gifsmilies/smiley.gifsmilies/wink.gif
0
...
yazar ...., Aralık 01, 2009
Ya başka yok mu?? Bana daha lazım...
0
...
yazar serpil akkaya, Aralık 01, 2009
Zaten fabl hayvanları konuşuyormuş gibi gösterme sanatıdırsmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gif
0
...
yazar blade, Kasım 30, 2009
Hayvanları konuşturma sanatı
0
...
yazar tiki_jojuk, Kasım 21, 2009
Zaten fabl hayvanları konuşuyormuş gibi gösterme sanatıdırsmilies/smiley.gif

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy
 
oges

Kayıt - GirişBunlari Biliyor musunuz?

Gazel ve kasidenin ilk beytine "matla" denir.
Çarşamba, 04/23/2014 15:02
Telif Hakkı © 2014 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.