Nasıl Yazarlar?

Klasik Yazar:"Her şeyi mükemmel ve kuralına uygun yapmalıyım. Sosyal çevreyi boş ver, karakterler kalıcı olsun yeter. Seçkin bir dil kullanmalıyım, herkes anlamasa da olur. Ne de olsa sanat, sanat için yapılır, başka bir nedenden değil..."

Romantik Yazar:"En iyi kural, kuralsızlıktır. Hayaller, düşler varken aklı kim ne yapsın. Toplum düzelecekse onu ancak biz düzeltebiliriz..." 

Sürrealist Yazar:"Ben akılcı olmak istemiyorum. Gerçeküstü dünyanın düşsel sembollerini kullanmalıyım. Mantıksal bir sıra da izlemek zorunda değilim. Ben insanın bilincinin dışında olanlarla ilgilenirim, insanın kendini tanıması için böylece iyi bir yol olur edebiyat. Herkes anlamak zorunda değil beni, ben anlıyorum ya bu da bana yeter."
 

Parnasyen Yazar:"Bir kuyumcu gibi titiz çalışmalıyım, ayaklarım da yere basmalı, hayallerle avunulmaz. Ne varsa gerçeklikte var, benim fikrim değil gerçeklerdir önemli olan..."
 

Natüralist Yazar:"Zaten doğa bize ne yapmamız gerektiğini söylüyor. Kısıtlamayalım kendimizi, ne gelirse aklımıza ondan bahsedelim. Hep ben, hep ben, nereye kadar. Ağaç kovuğunda yetişmedik ya, sonuçta bize her şeyi toplum öğretti."
 

Sembolist Yazar:"Herkes tutturmuş gidiyor gerçekçilik diye. Ben olduğu gibi anlatmamalıyım düşündüklerimi. Semboller kullanmalıyım. Herhangi bir şeyin ta kendisini değil de bende bıraktığı hissi anlatmalıyım. Böylece en derin duygulanım bile yansıtabilirim."
 

İdealist Yazar:"Dünyayı düşüncelerimle yorumlarım. Bu yüzden var olduğunu bildiğim tek şey düşüncedir. Bir olmanın var olduğunu söyleyebilir miyim? Hayır. Sadece onu gördüğümü, kokladığımı, hissettiğimi söyleyebilirim."
 

Realist Yazar:"Bir bilim adamı kadar akılcı olmalıyım. Ne hayaller peşinde koşarak vakit kaybetmeli ne de duygusal davranmalıyım. Gerçek neyse hiç saptırmadan, yorumlamadan onu yazmalıyım. Süslü püslü cümlelerle de uğraşmamalıyım." 

Fütürist Yazar:"Sözcüklere özgürlük istiyorum. Geçmişi reddediyorum, çünkü şimdiye kadar hep uyuşuk ve durağan olmuşlar. Devir hız devri. Ben cesur ve atak olmalıyım..."

Dadaist Yazar:"Herkesi şaşırtmak ve sarsmalıyım. Çünkü insanlık her geçen gün kötüye gidiyor. Bana öğretilenlerin hepsine karşı çıkıyorum, artık mantıksız davranma vakti." 

 

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy
 

Bunlari Biliyor musunuz?

Komedi türünün ilk temsilcisi “Aristophanes”tir.
Pazar, 02/17/2019 23:26
Telif Hakkı © 2019 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.