Röportaj
  • Gazetecilerin bir yeri, bir kurumu ziyaret ederek, o yerin özelliklerini, orada gördüklerini kişisel düşünceleriyle birleştirip imkânlar ölçüsünde fotoğraflarla belgeleyerek kaleme aldıkları yazılara “röportaj” denir.
  • Röportaj günümüzde medya (basın-yayın) dünyasında çokça kullanılan bir kavramdır. Bu bağlamda radyo veya televizyon habercisinin bir araştırma veya soruşturma sonucunda hazırlamış olduğu programa da “röportaj” denir.
  • Röportajda yazar kendi görüşlerini, yargılarını, yorumlarını ve izlenimlerini ortaya koyar.
  • Röportajlarda konuyla ilgili fotoğraf, belge, filmlere ve konu hakkında ilgili kişilerin konuşmalarına da yer verilir.

NOT: Röportaj - Gezi yazsısı Farkı

Gezi yazılarında gezilen yerle ilgili olarak yazarın dikkatini çeken yönler anlatılır. Ancak röportajın ilgi alanı çok daha geniştir. Röportaj toplumsal yaşamda rastlanan her olay, yer veya kişiyi büyüteç altına alabilir.

 

Türk Edebiyatında Röportaj

  • Türk edebiyatında Ruşen Eşref Ünaydın, Hikmet Ferudun Es, Tahir Kutsi Makal, Necmi Onur, Fikret Otyam, Mete Akyol, Yaşar Kemal ve Ömer Sami Coşar tanınmış röportaj yazarlarındandır.

 

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy
 

Bunlari Biliyor musunuz?

Halk edebiyatında hecenin 4+4 kalıbı ya da aruzun müfteilün müfteilün kalıbıyla yazılmış biçim düzeni koşma olan şiirlere "satranç" adı verilir.
Perşembe, 02/21/2019 03:25
Telif Hakkı © 2019 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.