Türkiye'nin Yeryüzü Şekilleri

Türkiye'nin yeryüzü şekillerinin ana özellikleri şöyledir:

1- Türkiye arazisinin en başta gelen özelliği, ortalama yüksekliğinin fazla olmasıdır. Ortalama yüksekliği yaklaşık 1132 m dir. Yüksek yerler geniş yer kaplar.

  • 0 - 500 metre yüksekliğe sahip yerler %17.5'lik bir yer kaplar. Bu yerler alçak kıyı ovalarıdır.
  • 500 - 1000 metre arasındaki arazi %26.6'hk yer kaplar. Bunlar genellikle alçak platolar ve Doğu Anadolu dışındaki iç bölge ovalarını oluşturur.
  • 1000 - 2000 metre arasındaki arazi %59.9'luk yer kaplar. Bunlar yüksek platolar ve dağlardır. Doğu Anadolu ovaları da bu yükselti basamağında yer alır.

2- Düzlükler (ova ve platolar) geniş yer kaplar. Bu durumun nedenleri ise;

  • Arazinin uzun süre aşınmaya uğrayarak düzleşmesi ve
  • Tektonik oluşumlu çukurlukların (senklinal ve graben) alüvyonlarla dolarak düzleşmesidir.

3. Ülkenin yüksek sıradağları (Kuzey Anadolu ve Toros dağları) genellikle doğu-batı yönünde uzanırlar.

 

4- Ülkenin kuzeyi ve güneyinde yer alan sıradağların uzanışı genellikle kıyı çizgisine paraleldir. Bu nedenle Akdeniz ve Karadeniz kıyıları, boyuna kıyı özelliği taşır. Girinti ve çıkıntılar azdır. Falez (yalıyar) oluşumları çoktur.

5- Ortalama yükseklik batıdan doğuya gidildikçe artar. Bunun nedeni Alp orojenezi sırasında, güneydeki Arabistan kalkanının kuzeye itilerek Doğu Anadolu'yu sıkıştırması ve buradaki araziyi yükseltmesidir.

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy
 

Tanıtım

8-sinif-teog

Kayıt - GirişBunlari Biliyor musunuz?

Çeşitli mesleklerden önemli kişilerin hayatlarını anlatmak üzere düzenlenen eserlere "tezkire", şairleri tanıtan tezkirelere "şuara tezkiresi" denir. Batı edebiyatındaki biyografinin karşılığı gibidir. İlk örneği Ali Şir Nevai'nin "Mecalisü'n Nefais"dir. Anadolu’daki en önemli örnek "Sehi Bey Tezkiresi"dir. (Asıl adı Heşt Behişt)
Pazar, 10/26/2014 03:49
Telif Hakkı © 2014 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.