Türkiye'de İklim Çeşitleri

Türkiye, Matematik Konumuna bağlı olarak orta kuşakta (ılıman kuşak) yer alır.

Ana çizgileriyle Akdeniz ikliminin etkisi altındadır.

Ancak; yükseklik, denize göre konum, dağların uzanışı gibi özel konumların değişmesi ile farklı iklim özellikleri oluşur. Bunların başlıcalan şunlardır:

1. KARADENİZ İKLİMİ

Nemli bir iklimdir. Her mevsimi yağışlıdır. Yazlar serin, kışlar ise ılık geçer. Sıcaklık denizin denetimindedir. Aşırı ısmmaz ve soğumaz. Bu nedenle sıcaklık farkları azdır. Yağışların büyük bölümü sonbahar ve kış aylarında düşer. Bu iklim sıcaklık ve yağış bakımından bölge içinde farklılık gösterir.

 • Doğu Karadeniz'de yağış miktarı çok fazladır. Her mevsim bol yağış düşer. Kışın esen fön rüzgarları ve Kafkas dağlarının soğuk havayı engellemesi nedeniyle kış ılıklığı belirgindir.
  İç kesimlerde iklim karasallasın Yağış miktarı azalır ve kış mevsimi soğuk geçer.
   
 • Orta Karadeniz'de yıllık yağış miktarı azalmıştır. Bunda kıyıdaki dağların yüksekliğinin azalması ve nemli havanın iç kesimlere doğru sokulması etkili olmuştur. Kıyı ve iç kesimler arasında iklim özellikleri bakımından belirgin bir farklılık görülmez.
 • Batı Karadeniz bölümünde yağışlar, Orta Karadeniz'e göre artış gösterir. 1000 mm'nin üzerine çıkar. Nedeni dağların kıyıya yaklaşması ve yükselmesidir. Bu bölüm kış mevsiminde, Doğu ve Orta Karadeniz kıyılarından daha soğuktur.

2. AKDENİZ İKLİMİ

 • Yazların kurak geçtiği ılıman bir iklimdir. İklimin ana özelliği yazların sıcak ve kurak, kışların ılık ve yağışlı olmasıdır.
 • Yaz mevsiminin en uzun sürdüğü bölgeler, Akdeniz iklimi görülen bölgelerdir.
 • Yıllık yağışın yandan fazlası, kış mevsiminde düşer. Kış yağışları yağmur şeklindedir. Kar yağışı ancak yüksek dağlarda görülür. Kış mevsimi ılımandır. Don olayları çok ender görülür.
 • Akdeniz iklimi, Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ve Güney Marmara kıyılarında görülür. Kıyıdan iç kesimlere ve yüksek dağlara doğru, bu iklimin özellikleri değişir. Karasallığa geçiş başlar.

 

3. KARA İKLİMİ

 • En belirgin özelliği,sıcaklık farklarının fazla olmasıdır.
 • Kışlar çok soğuk, yazlar ise sıcaktır.
 • Kar yağışlarına ve don olaylarına sık rastlanır.
 • Deniz etkisinden uzak iç bölgelerde ve yüksek kesimlerde görülür.
 • Ülkemizde bu iklimin iki alt tipi görülür.

Yazlan yağışlı karasal iklim: Erzurum - Kars platosunda etkilidir. Her mevsimi yağışlıdır. En çok yağışlar yaz mevsiminde düşer. Yaz yağışları gür otlakları oluşturarak, büyükbaş hayvancılığı yaygınlaştırmıştır. Kışlar uzun ve çok soğuk geçer.

İlkbahar yağışlı, yaz kurak karasal iklim: Akdeniz iklimi etkilerinin daha çok hissedildiği İç Anadolu - Güneydoğu Anadolu bölgeleriyle, Doğu Anadolu'nun bir bölümünde görülür. Yazlar sıcak ve kuraktır. Kışlar soğuk ve yağışlı geçer, yağışlar azalmıştır. En çok ilkbahar ve kış mevsiminde düşer.

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy
 

Bunlari Biliyor musunuz?

Murabba, muhammes gibi bentlerle kurulan manzumelerin birinci bendinin sonunda kullanılan dizenin diğer bentlerle aynı kafiyeyle ancak değişerek kullanılmasına "müzdeviç" denir.
Pazartesi, 01/21/2019 16:17
Telif Hakkı © 2019 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.