Eugenie Grandet

Yazarın en güzel romanlarından biridir. Balzac, bu romanında uzun ve sıkıcı betimlemelerden özellikle kaçınmış, sadece gerekli ayrıntılara yer vermiştir. İnsanları bir biyoloji bilgini gibi ele alıp incelemesi ve bunlardan sonuçlar çıkarması bu romanının en önemli özelliklerindendir.


Romanın kahramanı Grandet, herkesin tanıdığı çok zengin biridir. Zengin olmasına zengindir ama, bir o kadar da cimridir. Grandet, servetini harcamaya kıyamaz ve hayatı kızına ve karısırva zindan eder. Karısı, adeta bir köledir. Yaşadığı sıkıntılardan dolayı bir süre sonra Grandet'nin karısı ölür. Grandet, karısı ölünce kızı Eugenie'yi kandırdı ve ona annesinden kalan malları kendi üzerine geçirdi.


Daha sonra Grandet ağır bir şekilde hastalanır ve ölür. Ölürken kızına parasını iyi koruması için yalvarıp yakarın Grandet'nin bütün serveti kızı Eugenie'ye kalır. Çok büyük bir servetle sahiptir; ama hayatında hiçbir değişiklik yoktur. Eugenie, yine o eski ve harap evde oturmaya devam eder. Evlenir, ama kocası ölünce yine yapayalnız kalır. Ölürken yanında sadece hizmetçisi Nanon vardır.

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy
 

Bunlari Biliyor musunuz?

İlk resmi gazete 1831 'de çıkarılmaya başlanan “Takvim-i Vekayi”dir.
Cumartesi, 02/16/2019 15:44
Telif Hakkı © 2019 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.