Anlatım Bozuklukları Giriş

Anlatım bozuklukları cümle düzeyindeki dil yanlışlarıdır. Dilin, kurallarına uygun kullanılmaması anlaşmayı güçleştirir, yanlış anlaşılmalara neden olur.

Anlatım bozuklukları ya da dil yanlışları gereksiz sözcük kullanımından, sözcüklerin yanlış yerde ve anlamına uygun olmayan biçimde kullanılmasından, dilbilgisi kurallarına aykırılıktan kaynaklanır.

Anlatım bozukluğu olan cümlelerde doğallık yoktur. Bozuk bir kullanım anadili Türkçe olan, Türkçe konuşup yazan bir insanın kulağını tırmalayacaktır.

Titiz çalışması işinde başarılı olmasına neden oldu.


Böyle bir cümle kulağa hoş gelmez. "Neden olma"nın kullanıldığı yerde bir suç, kötü bir durum vardır. "Titiz çalıştığı için işinde başarılı oldu." denilmesi yeterlidir.

Anlatım bozuklukları dilin kurallarını bilmemekten ve dilin kullanımına özen göstermemekten kaynaklanmaktadır. Basınyayın organlarının dil konusunda iyi örnek olmaması, özellikle çeviri kitaplardaki dil yanlışları insanları, özellikle de gençleri yanlışa yöneltiyor. Giderek, yanlışlar kanıksanıyor ve onların doğru olduğu zannediliyor.

Doğru kullanımı bilmeden neyin yanlış olduğunu anlayamazsınız. Anlatım bozukluğu konusunu iyi anlamanız ve bu konuda başarılı olmanız için dilbilgisi kurallarını bilmeniz, ayrıca geniş bir söz dağarcığına sahip olmanız şarttır.

Anlatım bozukluğu sorularını dilbilgisi konularından ayrı düşünemezsiniz. Bu sorularda başarılı olmanız için dilbilgisi konularını çok iyi bilmeniz gerekir.

ÖSS'de anlatım bozuklukları ile ilgili hemen her yıl beş soru sorulmaktadır. Bu sorulardan bir ya da ikisi, gerçekten ölçücü sorular olmaktadır.


Anlatım bozukluklarının birçok nedeni vardır. Ancak sınav sorularındaki soru kalıplarında bu nedenlerden pek söz edilmez. Sorularda

"Aşağıdaki cümlelerin hangisinde anlatım bozukluğu vardır?" cümlesi sık sık karşınıza çıkacaktır. Bozukluğun ne ile ilgili olduğunu bulmak size kalacak. Sayıları çok olmasa da, zaman zaman bazı sorularda bozukluğun ne ile ilgili olduğu belirtilmektedir.

Bir cümlede, birçok nedene bağlı olarak anlatım bozukluğu olabilir. Anlatım bozukluğuna yol açan nedenleri örneklerle anlatacağız. Konunun anlatım bölümünü hallettikten sonra konu ile ilgili bol bol test çözmelisiniz.


Anlatım bozukluklarının bir bölümü anlamla, bir bölümü de yapıyla ve dilbilgisiyle ilgilidir.

 


 

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy
 

Bunlari Biliyor musunuz?

İlk fıkra yazarı “Ahmet Rasim”dir.
Cumartesi, 02/16/2019 15:37
Telif Hakkı © 2019 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.