Metni Anlama ve Yorumlama - 1

MANŞET

Türkiye'nin kitap okuma karnesi zayıf çıktı. Bin kişiden sadece birinin kitap okuduğunu ortaya koyan araştırma, utanç verici rakamlarla dolu. Gençlerin yüzde 70'i hiç kitap okumuyor.

Çocuk Vakfınca yapılan "Türkiye'nin Okuma Alışkanlığı Karnesi" araştırmasında, temel ihtiyaç mad­deleri sıralamasında Türkiye'de kitabın 235. sırada yer aldığı, kitap için yılda kişi başı 45 cent harcandığı ve genel olarak düzenli kitap okuma alışkanlığı oranının binde 1 olduğu belirlendi.

 

KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARIN OKUMA ALIŞKANLIKLARI

Açıklamada, kız öğrencilerin öğretmenlerini, erkeklerin ise ailelerini model aldığı, ders dışında düzen­li kitap okumama oranının kızlarda yüzde 86, erkeklerde yüzde 72 olduğu ortaya kondu.

Üst gelir grubundakilerin roman, alt gelir grubundakilerin de daha çok hikâye kitapları okuduğu belir­tildi. Türkiye'de en çok basılan çocuk kitabı türleri arasında hikâye, roman ve masal kitaplarının bulun­duğu kaydedilen açıklamada, çizgi roman yayıncılığının televizyonun yaygınlaşmasına paralel olarak büyük ölçüde azalma gösterdiği, en az yayının ise çocuk hakları kültürü alanında yapıldığı bildirildi.

 

GENÇLERİN YÜZDE 70'i HİÇ OKUMUYOR

Türkiye'de yılda kişi başı yapılan kitap harcamasının 45 cent olduğu, gençlerin yüzde 70'inin hiç kitap okumadığı, genel olarak düzenli kitap okuma alışkanlığı oranının ise binde 1 olduğu bildirildi.

 

YÜZDE 40'IMIZ KÜTÜPHANE GÖRMEMİŞİZ

Açıklamada, Türkiye'de nüfusun yüzde 40'ının hayatı boyunca kütüphaneye gitmediği, yüzde 31 'inin birkaç kez gittiği, kütüphaneye gidenlerin ise sadece yüzde 8'inin kitap okumak amacıyla gittiği kaydedildi.

Anadolu Ajansı

Parçayla ilgili soruları yanıtlamak için tıklayınız...

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy
 

Bunlari Biliyor musunuz?

Türk edebiyatında ilk çocuk romanı Mahmut Yesari'nin "Bağrı Yanık Ömer" adlı eseridir.
Pazartesi, 01/21/2019 16:06
Telif Hakkı © 2019 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.